Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗΣ

Το έθιμο της Τσικνοπέμπτης αναβίωσε το Σχολείο μας φέτος μετά από αρκετά χρόνια.
Στην αυλή του Σχολείου μαθητές και καθηγητές απόλαυσαν το φρεσκοψημένο σουβλάκι τους και άλλες λιχουδιές, χόρεψαν και χάρηκαν την ανεμελιά της γιορτινής μέρας.
Θέλουμε να ευχαριστήσουμε:
Tο Σύλλογο Γονέων – Κηδεμόνων για τα σουβλάκια
Tον κ. Στάθη Πολίτη που μας βοήθησε στο ψήσιμο και μας έφερε πεντανόστιμες τηγανητές πατάτες και πίτες
Tον Διευθυντή και τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς που οργάνωσαν, προετοίμασαν και βοήθησαν στην επιτυχία της δράσης.

Και λίγα λόγια για την ιστορία του εθίμου
Τι είναι η Τσικνοπέμπτη και τι συμβολίζει;
Η Τσικνοπέμπτη είναι η Πέμπτη της δεύτερης εβδομάδας του Τριωδίου, περίοδος που οι
άνθρωποι προετοιμάζονται για την μεγάλη νηστεία της Σαρακοστής. Η Τσικνοπέμπτη δίνει
την ευκαιρία στα νοικοκυριά να καταναλώσουν με γιορταστικό και χαρούμενο τρόπο το
κόκκινο κρέας, που τους έχει απομείνει, πριν από τη νηστεία της Σαρακοστής.
Από πού προέρχεται η λέξη «Τσικνοπέμπτη»;
Από την λέξη «τσίκνα» (η μυρωδιά του ψημένου κρέατος) και από την λέξη «Πέμπτη».
Γιορτάζεται άλλωστε την Πέμπτη, 11 ημέρες πριν την Καθαρά Δευτέρα.

Γιατί γιορτάζεται ημέρα Πέμπτη;
Ο λόγος που γίνεται ημέρα Πέμπτη είναι πως η ορθόδοξη εκκλησία θεωρεί σημαντικές τις
νηστείες της Τετάρτης και της Παρασκευής. Έτσι έγινε επιλογή της ενδιάμεσης ημέρας.
Έχει καθιερωθεί να κυριαρχεί το κόκκινο χρώμα είτε το κρέας είναι αυτό, είτε το κρασί.
Έτσι η Τσικνοπέμπτη μας θυμίζει το Πάσχα και τη χαρά της Ανάστασης.
Η προέλευση αυτού του εθίμου χάνεται στα βάθη του χρόνου. Ωστόσο, φαίνεται να
συνδέεται με τις βακχικές (Διονυσιακές) γιορτές των αρχαίων Ελλήνων και Ρωμαίων.
Θεωρούσαν το φαγοπότι και το γλέντι ιεροτελεστία για την καλή ευφορία της γης την
άνοιξη.
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!