Τριήμερη επίσκεψη του σχολείου μας στη Βουλή των Ελλήνων

Το Γυμνάσιο ΛΤ Μεγανησίου σε συνεργασία με το 2ο Γυμνάσιο Λευκάδας πραγματοποίησε από 26/01/2023 μέχρι και 28/01/2023 τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα στη Βουλή των Ελλήνων με συνοδό την εκπαιδευτικό του σχολείου μας κα Ευαγγελία Μελά. Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στους χώρους της Βουλής, παρακολούθησαν συνεδρίαση της Βουλής και συναντήθηκαν με τον βουλευτή Λευκάδας κ. Αθανάσιο Καββαδά. Επισκέφθηκαν το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού, όπου συμμετείχαν σε πειράματα φυσικής και στη διαδραστική περιήγηση «Ακρόπολη της εποχής του Περικλή». Επίσης επισκέφθηκαν το Μουσείο Ακροπόλεως και μετά παρακολούθησαν την θεατρική παράσταση «Τα φώτα της πόλης» (Tsarli Tsaplin). Περιηγήθηκαν στην Πλάκα και στην αρχαία αγορά. Έκαναν τα ψώνια τους σε γνωστό εμπορικό κέντρο του Αμαρουσίου. Επέστρεψαν τέλος στο Μεγανήσι αργά το Σάββατο με ταχύπλοο, ναυλωμένο από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, χαρούμενοι και γεμάτοι εικόνες και εμπειρίες.