Η Υγεία  μου, το Δικαίωμά μου

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Υγείας, η οποία γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 7 Απριλίου, πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο  μας  την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024 εκδήλωση με θέμα «Η Υγεία  μου, το Δικαίωμά μου». Εισηγητής  ο κ. Δημήτριος Λάζαρης,  βιολόγος, καθηγητής   στο Πειραματικό Λύκειο Λευκάδας «Άγγελος  Σικελιανός», ο οποίος με  εύληπτο  και διαλογικό τρόπο παρουσίασε στους μαθητές  και τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας  το σημαντικό ρόλο της υγείας για το άτομο, την κοινωνία κα το περιβάλλον. Οι μαθητές, ο Σύλλογος και  ο Διευθυντής   ευχαριστούμε από καρδιάς   τη συνάδελφό μας εκπαιδευτικό κ. Ευαγγελία Μελά, Αντιδήμαρχο  Παιδείας και Πολιτισμού του Δήμου Μεγανησίου, για την ευγενική  της πρωτοβουλία  στην διοργάνωση και πραγματοποίηση της δράσης. Η  Παγκόσμια Ημέρα Υγείας λειτουργεί ως υπενθύμιση ότι η υγεία είναι ένα θεμελιώδες ανθρώπινο δικαίωμα και μια κοινή ευθύνη που ξεπερνά τα σύνορα των χωρών.