Η περιβαλλοντική εκδρομή του σχολείου μας στην Κόνιτσα

Στις 5 και 6 Μαΐου 2023 οι μαθητές/τριες του Γυμνασίου και Λυκειακών Τάξεων Μεγανησίου είχαν την ευκαιρία στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής εκδρομής τους, σύμφωνα με το περιβαλλοντικό πρόγραμμα για το δάσος, να περιηγηθούν στην πανέμορφη Κόνιτσα με συνοδούς, την κα Τζίμα Ελένη και την κα Μελά Ευαγγελία.
Το πρόγραμμα περιελάμβανε επίσκεψη στον Αώο ποταμό, στο γεφύρι του Κόκκορη, στο μνημείο του καπετάν-Αρκούδα με το παλαιό γεφύρι, στο χωριό Μονοδένδρι, στην Αγ. Παρασκευή, όπου αγναντέψανε την χαράδρα του Βίκου, το χωριό Πηγή μέσα στο δάσος, το Πάρκο Φυσικής Ιστορίας με τα ελάφια και τα άγρια ζώα, το μοναστήρι της Μολυβδοσκέπαστης με τον νερόμυλο και τα ποτάμια, μια ανάσα από τα σύνορα της Αλβανίας. Σκοπός της εκδρομής ήταν η επαφή των μαθητών με τα ποτάμια, το δάσος, τα ζώα, τους πέτρινους οικισμούς, τα γεφύρια, την παράδοση, τις ιστορίες του τόπου, καθώς και την ανθισμένη και πολύχρωμη φύση του βουνού της ακριτικής μας Ελλάδας. Τέλος, ευχαριστούμε τον Σύλλογο διδασκόντων και την αξιότιμη Διευθύντρια του σχολείου μας κα Τούμπα Ευρυδίκη για την αμέριστη υποστήριξή τους αλλά και τους χορηγούς μας, τα εκκλησιαστικά συμβούλια των Ιερών Ναών του Κατωμερίου-Βαθέος και Σπαρτοχωρίου, τον αξιότιμο Ναύαρχο κο Κονιδάρη Σπύρο και τον αδελφό του κο Αναστάσιο Κονιδάρη αλλά και όλους τους κατοίκους του νησιού μας που ενίσχυσαν το ταμείο του σχολείου μας με την αγορά προϊόντων που επιμελήθηκαν τα παιδιά μας.